Odpowiedzialność solidarna
Każdy z małżonków odpowiada solidarnie za zaciągnięte wspólnie zobowiązania. Przykładem odpowiedzialności solidarnej małżonków jest zaciągnięty przez nich kredyt hipoteczny czy kredyt na remont wspólnej nieruchomości itp. W takim wypadku wierzyciel może dochodzić swojego zaspokojenia ze wszystkich mas majątkowych. Majątków osobistych małżonków jak i całego majątku wspólnego bez ograniczeń. Kwestia ta została uregulowana w art. 41 § 1 KRiO który stanowi, że ,, Jeżeli małżonek zaciągnął zobowiązanie za zgodą drugiego małżonka, wierzyciel może żądać zaspokojenia także z majątku wspólnego małżonków.’’.
Czytaj również –Posiadanie majątku a niewypłacalność
W solidarności chodzi o zobowiązania jakie zostały zaciągnięte dla zaspokojenia potrzeb rodziny, są określane jako specjalne i stanowią wyjątek w przypadku kiedy to jeden z małżonków zaciągnął zobowiązanie, ale odpowiedzialność ponoszą razem, a są to przypadki, gdy dług został zaciągnięty na:
– wychowanie dzieci;
– żywność;
– potrzeby mieszkaniowe itp.
Przy dochodzeniu należności wierzyciel może zadecydować którego z małżonków pozwie o zapłatę, może także pozwać ich oboje. Istota solidarności polega na tym, że w przypadku, gdy jeden dokona spłaty wierzyciela zwalnia z długu również tego drugiego.