Przedawnienie – co warto wiedzieć?
Na samym początku niniejszego artykułu warto wyjaśnić co oznacza przedawnienie. Otóż jest to instytucja, która została uregulowana w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny.
Na samym początku niniejszego artykułu warto wyjaśnić co oznacza przedawnienie. Otóż jest to instytucja, która została uregulowana w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny.
Zgodnie z KC po upływie ustawowo określonego terminu dłużnik może skutecznie uchylić się od zapłaty dochodzonego przez wierzyciela świadczenia. Nie oznacza to jednak, że dług zostaje anulowany, ponieważ przedawnienie nie powoduję utraty prawa wierzyciela do wierzytelności i roszczenia. W przypadku kiedy dłużnik spłaci swoje zobowiązanie mimo, że uległo ono przedawnieniu, nie będzie mógł dochodzić od wierzyciela zwrotu tych środków.
Podstawowe terminy przedawnienia zostały określone w art. 118 KC, zgodnie z którego treścią, jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej to termin przedawnienia wynosi sześć lat (przed nowelizacją z 9 lipca 2018 r. ogólny okres przedawnienia roszczeń jednorazowych i nie związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wynosił 10 lat), natomiast dla roszczenia o świadczenia okresowe oraz roszczenia związane z prowadzeniem działalności gospodarczej przedawniają się po upływie lat trzech.
Czytaj więcej –Przedawnienie roszczeń
Z ogólnie przyjętej zasady w przepisach kodeksu cywilnego, przedawnieniu ulegają jedynie roszczenia majątkowe. Czyli takie które mogą być wyrażono w pieniądzu. Wynika z tego, że roszczenia niemajątkowe nie ulegają przedawnieniu. Zaliczyć możemy do nich roszczenie związane z ochroną dóbr osobistych jak np. nakazanie do zamieszczenia sprostowania opinii.
Chcąc dokonać podziału terminów przedawnienia w obowiązującym stanie prawnym na okres najdłuższy i najkrótszy posłużymy się poniżej tabelą, która w sposób przejrzysty pozwoli nam na wyodrębnienie każdego z nich:
6 miesięcy:
1 rok
2 lata
3 lata
5 lat
W przypadku kiedy okres przedawnienia jest krótszy niż 2 lata, będzie on liczony zgodnie z zasadami ogólnymi tzn. że termin przedawnienia, który został określony w miesiącach lub latach kończy się wraz z upływem tego dnia, który odpowiada początkowemu dniowi terminu
Przykład:
Okres przedawnienia wynosi 1 rok. Dług stał się wymagalny 31 maja 2020 r., tak więc okres przedawnienia roszczenia upłynie 31 maja 2021 r.
Jeżeli zaś okres przedawnienia wynosi 2 lub więcej lat, wtedy okres przedawnienia przypada na koniec roku kalendarzowego.
Przykład:
Okres przedawnienia wynosi 2 lata. Dług stał się wymagalny 20 maja 2020 r. Tak więc okres przedawnienia roszczenia upłynie 31 grudnia 2022 r., a nie jak w przypadku obliczania na zasadach ogólnych 20 maja 2022 r.
Po nowelizacji kodeksu cywilnego z dnia 9 lipca 2018 r. konsument nie musi podnosić zarzutu przedawnienia, jeżeli on w przedmiotowej sprawie faktycznie mu przysługuję. Ten obowiązek spoczywa teraz na sądzie, który z urzędu dokonuję analizy czy upłynął okres przedawnienia roszczenia. Dzięki temu konsument nie ma obowiązku zaangażowania się w toczący się przeciwko niemu proces sądowy.
Zapraszamy na naszego Facebooka!